بارگاه امام رضا (ع)؛ قطعه‌ای از بهشت و فرشی برای عروج جان و روح تا عرش
موضوع : وبلاگ / یادداشت
تاریخ انتشار : 3 دی 1399
مدت زمان مطالعه : 10 دقیقه و 58 ثانیه
بارگاه امام رضا (ع)؛ قطعه‌ای از بهشت و فرشی برای عروج جان و روح تا عرش
از باب الجواد که وارد حرم می شوی، دلت می لرزد و شوق زیارت اشک بر گونه هایت می نشاند، آهسته که قدم برمی‌داری دل در تب و تاب است برای خواندن اذن دخول، برای ورود به قطعه ای از بهشت، کمی خودت را جمع و جور می کنی، دست بر سینه طلب اجازه برای ورود به حریمی پاک و ملکوتی می کنی: اَللَّهُمَّ اِنّی وَقَفْتُ عَلی بابٍ مِنْ اَبْوابِ...

قدم آهسته برمی‌داری و زمزمه می کنی صلوات امام مهربانی ها را: اللهّمَ صَلّ عَلی علی بنْ موسَی الرّضا المرتَضی ...
اینجا قطعه ای از بهشت است، از حریم های امن الهی، بارگاه خورشید طوس و قلب همیشه تپنده دلدادگی و تعلق خاطر مردم ایران زمین به اهل بیت ، سلام بر تو ای امام مهربانی ها: السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا ...

فضائل زیارت بارگاه رضوی به نقل از پیامبر و ائمه اطهار
بارگاه شاه طوس همان جایی است که به گفته خود حضرت محل رفت و آمد فرشتگان تا زمان دمیده شدن بر صور و فرا رسیدن روز قیام خواهد بود و زیارت فرزند رسول خدا در این مکان هم سنگ زیارت فرستاده الهی بر زمینیان است و رسول خدا و فرزندش امام رضا شافعان زائران این حریم خواهند بود.
در این قطعه از آسمانِ جا مانده بر زمین که قدم برمی‌داری، امیدت این است همان گونه که جواد الائمه فرمود، پاداش هزار، هزار حج را از زیارت ضامن آهو توشه گیری و همانند زائرانی که از سر شوق و عشق به بارگاه ملکوتی، قدسی، پاکیزه و دل‌انگیز آن حضرت مشرف شده‌اند، سرشار از معنویت شوی و جذبه‌هایش آن چنان بر جان و دلت اثر ‌گذارد که اندوه نشسته بر روحت زدوده شده و غم ها از جانت رخت بربندد همان گونه که نبی مکرم اسلام فرموده اند: «پاره تن من در خراسان دفن خواهد شد و هر انسان اندوهناکی او را زیارت کند، خدای عزوجل اندوه او را از بین خواهد برد و هر گناهکاری که به زیارت او بشتابد، خدا گناهانش را می‌آمرزد.»

آری، آمرزش گناهان در زمین طوس و آن جایی اتفاق می افتد که آرامگاه فرزند بی همتای موسای فاطمه گوهری گرانبها شده و خاک بهشت نیز بر آن حسرت می برد و فرشتگان برای زیارت آن گروه گروه از آسمان به زمین می‌شتابند و جان زائران دل خسته ای چون من و تو در زلال کوثر آن شست‌وشو داده می شود تا گناهان ریخته شود چرا که به فرموده امام جواد هرکس قبر پدرش را در طوس زیارت کند، خدا گناهان گذشته و آینده‌اش را می‌آمرزد.

و تو خوب می دانی که قیامت روز دشواری است؛ روزی که پرده‌ها کنار می‌رود و چهره واقعی آدمیان نمایان می شود و همه باید پاسخ گوی اعمال خود باشند و چه گواراست که در آن شرایط حساس، امام مهربانی ها ضامن و دستگیر زائرانش خواهد شد چرا که خود گفته: «هر کس مرا با دوری سرا و مقبره‌ام زیارت کند، روز قیامت در سه جایگاه او را درمی‌یابم و از هول های رستاخیز می‌رهانم، آن گاه که نامه‌های اعمال از چپ و راست به انسان ها داده شود و به هنگام گذر از صراط و در برابر میزان».

با این امید و آرزوهاست که دلت در سینه بی قرار می تپد تا با تمام روسیاهی و غفلت هایی که در بازی زندگی داشته ای، به گفته هشتمین امامت و به واسطه زیارت تربتش، روز قیامت تو را شفاعت کند چرا که هر کس او را با غربت و دوری سرایش زیارت کند، او و پدرانش روز قیامت شفیعان او خواهند بود و کسی که چنین انسان هایی شفیع او باشند، حتی اگر به اندازه جن و انس گناه داشته باشد، بخشیده خواهد شد. شاه طوس خود وعده داده که در اوضاع و احوال ترس آور و دهشتناک روز جزا، زائرانش از آتش سوزان جهنم در امانند و روز قیامت زائران قبر آن امام همام با کرامت‌ترین ورود را بر خدای متعال خواهند داشت و هر مومنی که وی را زیارت کند و قطره‌ای آب از آسمان بر چهره او فرو ریزد و در راه زیارت به رنج و زحمت افتد، جسد او بر آتش جهنم حرام خواهد شد.

مات و مبهوت لطف و سخای رضا در صحن و بارگاهش که قدم می زنی، خوب می دانی که مشهد الرضا قطعه ای از بهشت است و وعده گاهی برای بهشت  ابدی همان گونه که در روایات پیامبر خدا، امام کاظم، امام جواد و خود امام رضا نقل شده که پاداش زیارت آن حضرت بهشت است یعنی «اوجب الله عزوجل له الجنه» (پیامبر اکرم )، یعنی «فله الجنه» (امام موسی بن جعفر و امام جواد » و همین یادآوری ها کافی است که باران اشک بر گونه هایت بزند و دست بر سینه، سر تعظیم فرود آوری در مقابل ضریح مطهر.

دنیایی است زیارت ثامن الحجج و صد حیف که در این دیدار روحانی، طلب دنیا کنی از شفیع روز جزا زیرا در روایات متعدد آمده که هر کس حضرت رضا را زیارت کند، چون روز قیامت شود، برای او منبری در برابر منبر رسول خدا بر پا می‌کنند تا خدا از حساب خلایق فارق شود و این یعنی که تو، زائر امام رضا، در قیامت از موقعیت ویژه‌ای برخوردار خواهی شد و در سایه پیامبران و امامان و در برابر علی و رسول خدا قرار می‌گیری و در طول مدت حساب جایگاهی خاص خواهی داشت و در مقایسه با دیگران زائران ائمه، از بالاترین درجه و بهترین هدیه برخوردار می شوی.

زیارت نامه حضرت را که با دیده اشکبار خواندی و تمام شدی، بیصدا و آرام خیره می شوی به ضریحش تا شاید با نگاهی دل بی تاب و بی قرارت را آرام کند چون که شنیده ای از بزرگانی که نقل کرده اند زائر رضا اجر و پاداشی به اندازه پاداش صد هزار مجاهد در راه خدا دارد و امام صادق فرموده: «هر کس فرزند موسی بن جعفر مدفون در سرزمین خراسان را زیارت کند در حالی که حقش را بشناسد، خدا پاداش کسانی را به او خواهد داد که قبل از فتح مکه در راه خدا انفاق کرده و جنگیده‌اند.»

باز اما دلت بی قرار است، مگر می شود از زیارت مرقد انسان والامقامی سیراب شد که زیارتش ثواب زیارت بهترین انسان ها، ‌ آخرین مرسل، محمد مصطفی را دارد و با فضیلت‌تر از همه زیارت هاست و همین کافی است تا دو زانو در صحن رو به حرم بنشینی و با دیده اشکبار طلب استجابت دعا کنی از امامی که خود گفته: «برای زیارت هیچ قبری جز قبرهای ما سفر نکنید، بدانید که من ظالمانه با سم کشته و در سرزمین غربت دفن خواهم شد، پس هر کس برای زیارت من سفر کند، دعایش مستجاب و گناهانش بخشوده خواهد شد...».

و با حزن و اندوهی ناشی از اجبار به اتمام زیارت و در حالی که دست به سینه با قدم هایی که برداشته نمی شوند، رو به گنبد طلا و پشت به همه دنیای جا مانده از این حرم امن الهی زمزمه می کنی: «بار خدایا، خوب می دانم که توشه ای جز روسیاهی با خود از این دار دنیا برنگرفته ام اما این را هم می دانم که زائر رضا از دودمان بخشش و غفرانت به دور نخواهد ماند، پس اغفرلنا بحق زیارت عَلی بنْ موسَی الرّضا المرتَضی...»

وعده بهشت به مومنان در کلام امام هشتم
حضرت رضا : مبادا از حق خشمگین شوید وقتى به گوشتان رسید و مبادا دنیا شما را فریب دهد، زیرا دنیا به صلاح شما رفتار نمی‌کند چنانچه خوب رفتار نکرد با پیشینیان که دل به دنیا بسته بودند و روایت شده که دنیا زندان مۆمن و قبر خانه اوست و بهشت جایگاهش ولى دنیا براى کافر بهشت و قبر زندان و جهنم جایگاه اوست، راستگوئى را از دست ندهید، مبادا دروغ گویید که دروغ شایسته دروغگویان است، زیاد به یاد مرگ باشید. بحارالانوار جلد 17 (جلد 2) صفحه 295

تقاضای بهشت
امام رضا در هنگام تلاوت قرآن هرگاه می‌گذشتند به آیه‌ای که در او ذکر بهشت یا جهنم شده گریه می‌کرد و از حق تعالی تقاضای بهشت می‌کرد و پناه می‌برد به خداوند از آتش جهنم. (منتهی الآمال جلد 2 صفحه 871)

بهشت برای عزاداران حسینی
امام رضا فرمود: هرکس روز عاشورای امام حسین ، دنبال کسب و کار نرود (و مشغول عزاداری و حزن و اندوه گردد)، خداوند متعال خواسته‌ها و حوائج دنیا و آخرت او را برآورده می‌نماید و در بهشت چشمش به دیدار ما - اهل بیت - روشن می‌گردد. «عیون اخبارالرّضا -  -، ج 1، ص 299، ح 57»


خوش‌بینان به خدا بهشتی‌اند
امام رضا فرمود: به خداوند خوشبین باش، زیرا هر که به خدا خوشبین باشد، خدا با گمان خـوش او همراه است و هر که به رزق و روزى اندک خشنود باشد، خـداوند به کردار اندک او خشنود باشد و هر که به اندک از روزى حلال خشنود باشـد، بارش سبک و خانـواده‌اش در نعمت باشد و خـداوند او را به دنیا و دوایـش بینا سازد و او را از دنیا به سلامت به دارالسلام بهشت می‌رساند. (تحف العقول ، ص 449)


قرآن راه بهشت
امام‌ رضا ‌ در ضمن‌ تجلیل‌ از قرآن‌ و اعجاز آن‌ فرمودند: قرآن‌ ریسمان محکم‌ و بهترین‌ راه‌ به‌ بهشت‌ است‌، قرآن‌ انسان‌ را از دوزخ‌ نجات‌ مى‌دهد، قرآن‌ به‌ مرور زمان‌ کهنه‌ نمى‌شود، سخنى‌ همیشه‌ تازه‌ است‌ زیرا براى‌ زمان‌ خاصى‌ تنظیم‌ نشده‌ است‌، قرآن‌ راهنماى‌ همه‌ انسان‌ها و حجت‌ بر آنهاست‌، هیچ‌ اشکال‌ و ایرادى‌ به‌ قرآن‌ راه‌ پیدا نمى‌کن، قرآن‌ از جانب‌ خداوند حکیم‌ فرود آمده‌ است‌. (بحار الانوار ، ج‌ 92 ، ص‌ 14)


دیدن بهشت در نماز
قالَ امام رضا : گفته شد آداب نماز [کامل] چیست؟ فرمود: [نمازی است که] با حضور قلب و فراغت اعضا و انکسار و فروتنی در حضور خداوند تبارک و تعالی باشد. بهشت را در طرف راستش، و آتش جهنم را در طرف چپش، و صراط را پیش روی خود و خداوند را در مقابل خود ببیند. (البحار 84/246)


پایداری برای رسیدن به بهشت
قالَ امام رضا : هر کس از خدا بهشت بخواهد و در برابر سختی‌ها پایداری نورزد بی‌گمان خود را ریشخند کرده است. (البحار 78/356)


باغی از باغ‌های بهشت
جناب شیخ طوسى از حضرت رضا نقل کرده است که آن حضرت فرمود: در خراسان بقعه اى است و زمانى خواهد آمد که آن بقعه همواره محل رفت و آمد و مطاف فرشتگان مى شود تا روز قیامت که در صور دمیده مى شود و قیامت فرا مى رسد.
پرسیدند: اى پسر رسول خدا! این بقعه کدام بقعه است؟ فرمود: «این بقعه در سرزمین طوس است، به خدا سوگند! آن زمین باغى از باغ‌هاى بهشت است. هر که مرا دراین بقعه زیارت کند مانند کسى است که رسول خدا را زیارت کرده است و براى او پاداش هزار حج مقبول و هزار عمره مقبول نوشته خواهد شد و من و پدرانم روز قیامت شفاعت کننده او خواهیم بود.»

بهشت پاداش زائر
بر طبق روایتى دیگر، حسن بن وشّاء مى‌گوید: از حضرت رضا پرسیدم: پاداش زیارت قبر یکى از ائمه چیست؟
آن حضرت فرمود: «مانند ثواب زیارت قبر امام حسین است.» پرسیدم: پاداش کسى که قبر امام حسین را زیارت کند، چیست؟ فرمود: سوگند به خدا پاداش او بهشت است.»

قطعه‌ای از بهشت در کلام ائمه اطهار
در کلام دیگر معصومین درباره حرم مطهر امام رضا نیز مطالبی آمده که دلالت بر بهشتی بودن این مکان مقدس دارد. امام صادق از پدرانش از امیرمۆمنان، على نقل کرده است که رسول خدا چنین فرمود: «به زودى پاره تن من در سرزمین خراسان دفن خواهد شد، هیچ مومنى او را زیارت نمى‌کند، مگر آن که خداى عزوجل بهشت را بر او واجب و جسدش را بر آتش حرام مى‌گرداند.»
شیخ صدوق نیز از امام صادق دراین باره چنین نقل کرده است: «یکى از نوه هاى من در سرزمین خراسان در شهرى که به آن طوس مى گویند، کشته خواهد شد. هر کس در حالى که حقش را مى شناسد او را زیارت کند، روز قیامت دستش را مى گیرم و او را داخل بهشت مى‌کنم؛ گرچه در زمره انجام‌دهندگان گناه کبیره باشد. هرکس او را زیارت کند در حالى که حقش را بشناسد، خدا به او اجر هفتاد شهید از شهیدانى که باایمان و از روى حقیقت جلوى رسول خدا به شهادت رسیده‌اند، خواهد داد.»

امام جواد نیز بارها و بارها به بهشتی بودن زائران حضرت تاکید کرده و از ایشان چنین نقل شده است: «میان دو کوه طوس مشتى از خاک بهشت نهاده شده است، هر که داخل آن شود، روز قیامت از آتش در امان خواهد بود.»
و نقل شده:
امام جواد فرمود: همانا بین دو سمت شهر طوس قطعه ای می باشد که از بهشت گرفته شده است، هر که داخل آن شود ـ و با معرفت زیارت کند ـ، روز قیامت از آتش در امان خواهد بود. «عیون اخبارالرّضا ، ج 2، ص 256، ح 6»

امام جواد همچنین فرموده: «من ضامن بهشت براى کسى هستم که قبر پدرم را در طوس زیارت کند وحق او را بشناسد.»
عبدالعظیم حسنى هم از امام جواد چنین نقل کرده است: «سوگند به خدا، بهشت براى کسى است که قبر پدرم را زیارت کند.»
امام جواد  در پاسخ به این سۆال که ثواب کسى که در خراسان زائر پدر شما باشد، چیست؟ فرمود: «الجنهُ واللهِ الجنهُ واللهِ.» «سوگند به خدا بهشت است، سوگند به خدا بهشت است.»