جنه العاصمه - در تاریخ ولادت و حالات حضرت فاطمه سلام الله علیها

کتاب جُنّةُ العاصِمَة (به معنی زره محافظت کننده) مجموعه اى از اخبار و روایات درباره مناقب و زندگانى آن حضرت است و هدف از این اثر، ارائه و جمع آورى قسمتى از تاریخ و فضائل حضرت زهرا علیها سلام است.

دسته بندی: موضوعات کتب / معارف اهل البیت علیهم السلام / کتب الکترونیک
برچسب: 
مشخصات کتاب
معرفی کتاب
ارسال دیدگاه
مشخصات کتاب
موضوع اصلی : حضرت فاطمه زهرا
زبان کتاب : فارسی
نام نویسنده : علامه سید محمد حسن میرجهانی
نام ناشر : شمس الضحی
سال انتشار : 1397
نوبت چاپ : 4
شابک : 9789648767315
جلد کتاب : سلفون سخت
قطع کتاب : وزیری
تعداد صفحات : 804 صفحه
وزن کتاب : 1245 گرم
معرفی کتاب

کتاب جُنّهُ العاصِمَه (به معنی زره محافظت کننده) مجموعه اى از اخبار و روایات درباره مناقب و زندگانى آن حضرت است که به سبک قدیم نوشته شده و متن عربى روایات و اشعار را نیز آورده است. هدف از این اثر، ارائه و جمع آورى قسمتى از تاریخ و فضائل حضرت زهرا علیها سلام است و مولف جز متن و ترجمه روایات یا اشعار، مطلب دیگرى ندارد. البته در مواردى به توضیح لغات روایات مى پردازد. کتاب حاضر از هفده فصل تشکیل شده که هر فصلى مشتمل بر مباحث و دسته هاى مختلف حدیثى است. مصحح این اثر در پاورقى ها به منبع اخبار اشاره مى کند.
سید حسن میرجهانی طباطبائی اصفهانی در سال ۱۳۱۹ قمری در جرقویه اصفهان متولد شد. پس از گذراندن دوره مکتب و آموزش قرآن به اصفهان رفت و به تحصیل علوم دینی پرداخت. مدتی نیز به نجف رفت و از محضر آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی بهره برد و از خواص ایشان به شمار می‌رفت. علاقه وافر او به اهل بیت و به خصوص امام عصر سبب شد آثاری درباره علائم ظهور و همچنین انساب سادات تدوین کند.

کتاب حاضر از هفده فصل تشکیل شده که هر فصلی مشتمل بر مباحث و دسته‌های مختلف حدیثی است.
فصل اوّل: در بیان ابتداء آفرینش نور مقدّس آن حضرت
فصل دوم: در بیان کیفیت انعقاد نطفه
فصل سوم: در بیان اجمالی از حالات حضرت خدیجه کبری
فصل چهارم: در تاریخ ولادت حضرت فاطمه و چگونگی آن
فصل پنجم: در بیان نام‌ها و کنیه‌ها و لقب‌های آن حضرت
فصل ششم: در خصیصه‌های آن حضرت
فصل هفتم: در بیان مصحف فاطمه
فصل هشتم: در بیان ازدواج آن حضرت با امیرالمومنین و چگونگی آن
فصل نهم: در بیان مختصری از فضائل امیر مومنان و نام پاره‌ای از کتب عامّه که در مناقب آن جناب نوشته شده است
فصل دهم: در بیان افضلیت حضرت فاطمه از همه زن‌های جهانیان
فصل یازدهم: در بیان افضلیت آن حضرت از تمام انبیاء و مرسلین غیر از پدر بزرگوار خود
فصل دوازدهم: در بیان ولایت کلی حضرت زهرا
فصل سیزدهم: در بیان علم آن حضرت
فصل چهاردهم: در بیان پاره‌ای از مناقب آن حضرت
فصل پانزدهم: در بیان پاره‌ای از فضائل و مناقب آن حضرت که در کتب عامّه روایت شده است
فصل شانزدهم: درباره آیه مودت
فصل هفدهم: در بیان حالات و وقایع بعد از رحلت پیغمبر صلی الله علیه و آله

در بخش هایی از این کتاب می خوانیم:

حضرت امام محمد باقر از امیرالمومنین  نقل فرمودند که:
خداوند تبارک و تعالی یکتا و بی همتا است و در وحدانیت خود بی نظیر است سپس تکلم به کلمه ای کرد و آن کلمه نور شد از آن کلمه (مقام نورانی) محمد را آفرید و من و ذریه ام را آفرید سپس تکلم به کلمه ای کرد آن کلمه روح شد. پس آن روح را خداوند در آن نور سکونت داد و آن را در بدن‌های ما قرار داد پس ما روح الله و کلمات خداییم. به وسیله ما خدای متعال از خلق خود در پرده شد. (بحارالانوار: ج۲۶، ص۲۱۹)

از آن نور بی نشان صادر اول که در تعین خود ، مقام نورانی رسول اکرم و امیرالمومنین ۔ ما و آلهما - شده است ، در احادیث دیگری نیز یاد شده است؛ برای نمونه: رسول الله و در حدیثی فرمودند:
همانا خداوند مرا و علی را به قبل از خلقت آدم به چنین مدتی (چهل هزار سال) - از نور واحدی خلق کرد. سپس آن نور را به دو نیمه تقسیم فرمود. سپس اشیا را از نور من و نور على خلق کرد. (بحارالانوار: ج ۲۵، ص ۲۴)

امیرالمومنین  به سلمان و ابوذر فرمودند:
ای سلمان و ای ابوذر! من و محمد یک نور بودیم از نور خداوند عزوجل. پس خداوند دستور داد به آن نور که در قسمت شود به نیمی از آن فرمود محمد باش و به نیم دیگر فرمود على باش. (بحارالانوار : ج۲۶، ص ۷۱)

از آن نور بی‌نشان بی‌کران محیر العقول و گسترش آن در خلقت که همان "کوثر" اعطائی الهی به رسول الله است، که همه اشیا و هر خبری از آن خلق شده (بحارالانوار : ج۲۶، ص ۷۱) ، خدای متعال در سوره نور چنین یاد فرموده است:
خدا نور آسمانها و زمین است داستان نورش به مشکاتی ماند که در آن چراغی باشد و آن چراغ در میان شیشه ای که در تلالو آن گویی ستاره ای است درخشان، و تابان از درخت مبارک زیتون که شرقی و غربی نیست. نزدیک است که روغن آن (که مایه روشنایی آن است) خود نور افشانی کند. و اگر چه آتشی آنرا نیافروخته خود نور در نور است و خدا هر که را خواهد به نور خود هدایت کند و این مثل‌ها را خدا برای مردم می زند و خدا به همه امور داناست. (بحارالانوار: ج ۵۴، ص ۱۷۰)

و وجود مبارک رسول اکرم از آن نور فاطر و خالق و گسترده در آسمان‌ها و زمین در ضمن بیان خلقت مقام نورانی خمسه طیبه  به این چنین یاد فرموده است:
و از آن نور دخترم فاطمه را شکافت و آسمانها و زمین را آفرید. پس نور آسمانها و زمین از نور دخترم فاطمه است و نور فاطمه از نور خدا است و فاطمه برتر از آسمانها و زمین است .... به همین جهت او زهرا نامیده شده چرا که آسمانها و زمین به واسطه نور او پدیدار شد... (بحارالانوار : ج۲۵، ص۱۷)

و اما آن روح مقدس مطهر که مسکن نور الهی است، همان "حوض" رسول الله و روح و قلب مطهر او، و همان لیله مبارکه الهه قدر است.

ارسال دیدگاه

مطالب و کتب مرتبط

فهرست