مصباح الهدی و سفینه النجاه - جلد دوم

کتاب «مصباح الهدی و سفینه النجاه» مجموعه ای از سخنان حضرت آیت الله وحید خراسانی از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۹۳ به مناسبت ایام محرم و عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین است. این بیانات عمدتاً در مسجد اعظم قم ایراد شده است. غالب مخاطبین آن فضلا و اندیشمندان حوزه بوده اند؛ لذا در برخی موارد سطح گفتار متناسب با چنین مخاطبانی است.

دسته بندی: موضوعات کتب / معارف اهل البیت علیهم السلام / کتب الکترونیک رایگان
برچسب: 
مشخصات کتاب
معرفی کتاب
ارسال دیدگاه
مشخصات کتاب
موضوع اصلی: امام حسین
زبان کتاب: فارسی
مولف: آیت الله حاج شیخ حسین وحید خراسانی
نام انتشارات: مدرسه الامام باقر العلوم
سال انتشار: ۱۳۹۸
جلد کتاب: سلفون سخت
قطع: وزیری
شابک: 9789642694556
تعداد صفحات: 544 صفحه
وزن کتاب: 980 گرم
معرفی کتاب

این مجموعه شامل سه جلد گالینگور می باشد که جلد اول شامل ۲۷ مجلس در ۵۶۰ صفحه و جلد دوم شامل ۱۰ مجلس در ۵۴۴ صفحه و جلد سوم شامل ۸ مجلس در ۵۲۸ صفحه تدوین شده است. در انتهای هر جلد فهرست آیات، روایات و منابع آمده است. ضمنا در انتهای هر مجلس پی نوشتهایی از روایات مربوط به همان بحث آمده که بسیار خواندنی و قابل استفاده است.

جلد دوم این کتاب شامل ده مجلس است:

  1. عزای امام حسین در آفاق و عوالم وجود:
در مجلس اول آیت الله العظمی وحید خراسانی به عزاداری امام حسین در دیگر عوالم وجود اشاره کرده اند و در این زمینه خدای تعالی را اولین عزاردار امام حسین معرفی نموده و به تفسیر آیاتی از سوره فجر که در شان امام حسین است پرداخته اند. سپس ¬تداوم فقه را یکی از اثرات حرکت امام حسین برشمرده اند و ضمن توضیحاتی در فقه شیعی آن را برتر از فقه تسنن دانسته و داستانهایی در این زمینه ذکر کرده اند.
 
  1. اهداف قیام اباعبدالله الحسین:
حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی در مجلس دوم اهداف حرکت حضرت اباعبدالله را مورد بررسی قرارداده اند. در این مجلس جریاناتی از واقعه عاشورا از جمله تلخ شدن گوشت شتر پخته شده، جوشیدن خون تازه از زیر هر سنگ، را از زبان عالمان سنی بیان کرده اند. در ادامه پنج هدف از  اهداف امام حسین را برشمرده و توضیح داده اند. در پایان روضه های جانسوز از صبح عاشورا و قمر بنی هاشم، عطش ذوالجناح و ننوشیدن آب و وداع آخر ایراد کرده اند.
 
  1. سیدالشهداء، عقل و اراده منزه از اوهام:
مرجع عالیقدر عالم تشیع مجلس سوم را با موضوع کمالات در گرو علم وعمل آغاز کرده است و در ادامه حقیقت حکمت و نتیجه تخلف از قانون تکوین الهی را مورد بررسی قرار داده اند. در مورد نعمت عقل بیاناتی را نیز ایراد فرموده ا ند. ایشان درمورد روز اربعین و احترام این روز نیز بیاناتی را افاضه کرده اند.
 
  1. شفاعت کبرای محشر:
حضرت آیت الله وحید خراسانی مجلس چهارم با آیه ۱۳-۱۴ سوره اسرا ” وَ کُلَّ اِنسانٍ اَلْزَمْناه‏…اقْرَاْ کِتابَکَ کَفى‏ بِنَفْسِکَ الْیَوْمَ عَلَیْکَ حَسیبا” آغاز کرده است. در ادامه به بحث شفاعت از ناحیه امام حسین و حضرت زهرا پرداخته و این موضوع را مورد بررسی قرار داده است.

  1. لرزش عرش اعلی از خون اباعبدالله الحسین:
مرجع عالی قدر تشیع در مجلس پنجم مباحث تاریخی از جمله نامه مروان به معاویه، نامه و جواب امام حسین به معاویه، وصیت امیرالمومنین به امام حسین و اعتراف معاویه به پاکی و بی عیبی امام حسین را می توان نام برد.

  1. اباعبدالله الحسین پرچم دار توحید در محبت:
حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی  امام حسین را پرچم دار توحید  در محبت می دانند  و به بررسی مراتب توحید در مجلس ششم پرداخته است. ایشان در ادامه با توجه به دعای عرفه از معرفه الله بالله سخن و مورد بررسی قرا داده و در پایان به سپردن مواریث به امام سجاد و عظمت زینب کبری اشاره کرده است.
 
  1. اباعبدالله الحسین اکسیر عالم وجود:
حضرت آیت الله وحید خراسانی مجلس هفتم را با تفسیر آیه ۵ از سوره مبارکه حج شروع کرده است. در این مجلس استدلالاتی بر معاد نیز آورده است. همچنین به عظمت وجود مقدس امیرالمومنین نیز پرداخته است. در پایان امام حسین را اکسیر عالم وجود دانسته و مورد کنکاش قرار داده است.
 
  1. قبولی اعمال در پرتو نور سیدالشهداء :
مرجع عالی قدر تشیع در مجلس هشتم  قبولی اعمال  را در پرتو نور سیدالشهدا را برشمرده اند و با مقدمه ای  از عقل و وظایف مردم در قبال عقل آغاز کرده است. ایشان در ادامه  به موضوع مادی گرایی نیز پرداخته اند. حضرت آیت الله وحید خراسانی ضمن آوردن روایت معاذ، گناهانی را که موجب رّد شدن اعمال می شوند را برشمرده اند. درپایان به قبولی اعمال با سجده بر تربت سید الشهدا اشاره کرده  و حکایاتی را نقل می کنند.
 
  1. انقلاب ناگهانی نظام وجود در عاشورا:
حضرت آیت الله وحید خراسانی در مجلس نهم به انقلاب نظام وجود در عاشورا می پردازد و ریشه و عظمت عاشورا را مورد بررسی قرار می دهد. ایشان وضعیت آخر الزمان را با توجه به روایت امام علی “مساجدهم یومیذ عامره…”  توضیح  می دهندو اقامه عزا برای حضرت سید الشهدا را سنت و ترک آن را بدعت میدانند. نکته مهمی هم که در این مجلس مورد بررسی قرار داده اند گسسته شدن شیرازه قوانین خلقت در شهادت امام حسین است. ایشان در این مجلس تذکرات اخلاقی نیز در رابطه با دستگاه امام حسین می دهند و از جمله می نویسند :… هرکس هستی و هرکاره که هستی بیا… این را که می گویم یقین دارم و….به خود امام حسین قسم ، این قدر این دستگاه در نزد خداوند اعتبار دارد که هر آلوده ای امشب وارد این حسینه شده اگر او وساطت کند، پاکیزه بیرون خواهد رفت …ای گریه کنندگانی که در این شبها و روزها بر امام حسین اشک ریختید، این چشم پاک را دیگر به صورت بیگانگان آلوده نکنید….
 
  1. چشمه راحوما در کربلا و عطش سیدالشهداء:
آیت الله وحید خراسانی در مجلس پایانی با مقدمه ای در مورد استعداد تکامل و ترقی بشر سخن به میان آورده و می فرمایند بین موجودات عالم فقط بشر است که حد شکن است؛ و این موضوع را توضیح داده اند. ایشان در این مجلس به معنی واقعی آدمیّت و رشد صنعت و سیر در تکامل آدمیّت پرداخته و در ادامه خطرات آخرالزمان و کسانی که مورد لعن خداوند هستند را بیان کرده اند. ایشان در ضمن بیاناتی راجع به نماز، تارک الصلاه را محروم از شفاعت و تابش نور امام حسین می دانند و راه معرفت امام را بیان کرده اند. سپس این مجلس را با داستانها و حکایاتی زیبا و خواندنی به دامه داده اند و در پایان چند روضه جانسوز از حضرت علی اکبر نقل کرده اند از جمله  می فرمایند: مردم، آیا دیده اید قرآنی که شیرازه اش  کنده شود ، چگونه می شود؟ این قرآن ورق ورق روی زمین می افتد. خدایا من چگونه بگویم که این جوان چگونه روی زمین افتاد اما همین که افتاد روی زمین با یک دنیا ادب گفت : بابا سلام من بر تو باد….تمام اعضایش مثل برگ خزان روی زمین ریخته اول پدر آمد و ….

ارسال دیدگاه

مطالب و کتب مرتبط

فهرست