سفر امامین (ع) به دمشق

این کتاب ماجرای سفر امامین (ع) به منطقه شام و شهر دمشق را پیش رو داریم، که شامل ناگفته های بسیاری از زوایای مختلف آن است. آنچه در این حدیث بلند آمده بازتاب دشمنی های خلفای غاصب گذشته در زمان هشام و مقابله اهل بیت (ع) با اوست؛ که نخست در مکه اتفاق افتاد و سپس اصل ماجرا در شهر دمشق به وقوع پیوست.

دسته بندی: موضوعات کتب / معارف اهل البیت علیهم السلام / کتب الکترونیک
برچسب: 
مشخصات کتاب
معرفی کتاب
ارسال دیدگاه
مشخصات کتاب
موضوع اصلی : امام باقر
زبان کتاب : فارسی
نام نویسنده : محمد رضا انصاری
نام ناشر : دلیل ما
سال انتشار : 1394
نوبت چاپ : 1
شابک : 9789643979331
جلد کتاب : شومیز
قطع کتاب : رقعی
تعداد صفحات : 72 صفحه
وزن کتاب : 95 گرم
معرفی کتاب

این کتاب ماجرای مفصل سفر دو امام معصوم به منطقه شام و شهر دمشق است و ناگفته بسیاری از زوایای ناگفته این مسافرت را بیان کرده است. آنچه در این کتاب آمده بازتاب دشمنی های خلفای غاصبِ گذشته در زمان هشام و مقابله اهل بیت با اوست که نخست در مکه اتفاق افتاد و سپس اصل ماجرا در شهر دمشق به وقوع پیوست.
شش فصل در این کتاب مطرح شده که بخش اول آماده سازی ذهن مخاطب برای مطالعه کتاب است، و بخش دوم به ماجرای برخورد امام سجاد () و هشام ارتباط دارد. چهار فصل بعد ماجرای مفصل گفتگوهای امام صادق و امام باقر (علیهما السلام) با هشام اختصاص دارد و حضور امام باقر () در برابر عالم مسیحی و سپس در شهر مَدیَن به تصویر کشیده شده است.

این کتاب جلد دوم از مجموعه داستان های بلند شیعه است  که اولین جلد این مجموعه، کتاب پر مخاطب «بلندترین داستان غدیر» است. مبنای نگارش این مجموعه بر اساس روایات بلندی است که در میان هزاران حدیث وجود دارد و با استخراج از کتب مرجع و تبیین جوانب اعتقادی و تاریخی آنها و تنظیم متن و محتوایشان، حقایق مهم تاریخی عقیدتی در دسترس مخاطبان قرار می گیرد.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

اتفاقاتی که بین هشام و امامان معصوم افتاد در دو شهر مکه و دمشق بود. مکه به عنوان قبله و مجتمع مسلمانان، جایی بود که از یک سو امامان برای زیارت خانه خدا به آنجا آمدند و از سوی دیگر هشام با ادعای خلافت مجبور شد به آنجا سفر کند و خود را نشان دهد و در آن اجتماعِ عظیمِ حجاج ماجراها و برخوردها به وقوع پیوست.
قسمت دوم ماجرا در شهر دمشق اتفاق افتاد که مرکز حکومت بنی‌امیه بود و هشام به عنوان قدرت‌نمایی، امامین علیهماالسلام را به آنجا احضار کرد. بنای شهر دمشق به هزاره سوم قبل از میلاد باز می‌گردد و این شهر به عنوان یکی از قدیمی‌ترین پایتخت‌های دنیا شناخته شده و در طول پنج هزار سال پایتخت دولت‌های مختلف بوده است.
در سال ۱۴ قمری (۶۳۵ میلادی) شهر دمشق فتح شد و با توجه به بُعد مسافت و دور بودن از سه مرکز دینی یعنی مکه و مدینه و کوفه، غاصبینِ خلافت بلافاصله آن شهر را پایگاه اصلی مقابله با اهل بیت قرار دادند.
در چنین شرایطی که شهر دمشق مرکز قدرت دشمنان اهل بیت بود امامین علیهماالسلام توانستند در این حضور اجباری و تبعید گونه، قدرت معنوی خود را هم در برابر خلیفه غاصب و هم در برابر مسلمانان به خواب رفته از ظلم سقیفه و هم در برابر مسیحیان نشان دهند.
این بیداری مردم دمشق آن قدر شدید بود که مسیحی و مسلمان ـ در اثر ماجراهای به وجود آمده ـ گِرداگرد دو امام بزرگوار حلقه زده بودند و هشام خلافت خود را در خطر می‌دید! برای همین بلافاصله دستور بازگشت ایشان به مدینه را داد.

ارسال دیدگاه

مطالب و کتب مرتبط

فهرست