ماه تمام من

این کتاب در 14 فصل با نام چهارده هلال بیانگر زوایایی از زندگی قمر بنی هاشم (ع) است.

6,400 تومان
دسته بندی: موضوعات کتب / رجالی / کتب الکترونیک
برچسب: 
مشخصات کتاب
معرفی کتاب
ارسال دیدگاه
مشخصات کتاب
موضوع اصلی : رجال و مشاهیر
موضوع فرعی : حضرت عباس
زبان کتاب : فارسی
نام نویسنده : مرتضی اهوز
نام ناشر : دلیل ما
سال انتشار : 1394
نوبت چاپ : 1
شابک : 9789643979782
جلد کتاب : شومیز
قطع کتاب : رقعی
تعداد صفحات : 120 صفحه
وزن کتاب : 145 گرم
معرفی کتاب

وجه تسمیه کتاب به دلیل لقب «قمر بنی هاشم» است. کتاب در 14 هلال تدوین شده که مراعات و نظیری به سیر کامل شدن ماه در آسمان از هلال شب اول تا بدر در شب چهاردهم است.
در این اثر هر هلالی ضمن این‌که روایتی مستقل از بخشی از حادثه عاشورا دارد، متصل به داستان اصلی کتاب است. هلال اول مربوط به اعلام خبر شهادت امام حسین و حضرت عباس به ام‌البنین در شهر مدینه است. در ادامه با بازگشت به گذشته، ام‌البنین به یاد خوابی می‌افتد که پیش از ازدواج با حضرت علی دیده و داستان تولد حضرت ابوالفضل بیان می‌شود. در این هلال بخش‌هایی از زندگی حضرت انتخاب شده‌اند که روایت عاطفی دارند.
پنج هلال نخست کتاب مقدمه‌ای برای ورود به سرزمین کربلا از شب هفتم محرم است. مساله سقایت حضرت ابولفضل در بخش‌هایی از کتاب به تفصیل مطرح شده است. در هلال‌های ششم تا نهم موضوعاتی مانند امان‌نامه شمر، مهلت‌گرفتن در شب عاشورا و اعلام وفاداری اصحاب مطرح می‌شود. هلال‌های دهم تا دوازدهم نیز به مساله شهادت ابوالفضل اشاره دارند و هلال‌های سیزده و چهارده با رویکرد ادبی حال امام حسین پس از شهادت حضرت عباس را شرح می‌دهد. موضوع این فصل درباره اسارت اهل‌بیت در نبود حضرت ابوالفضل است.
این کتاب نوعی مقتل و محور اصلی داستان کربلاست. این اثر یک پژوهش تاریخی نیست، اما در تدوین آن از منابع و اسناد معتبر تاریخی استفاده شده است.
کتاب «ماه تمام من» تاریخ را با سوز و گدازی ادبی برای برانگیختن احساس مخاطب روایت می‌کند. مخاطب قرار دادن شخصیت اصلی داستان نیز از ویژگی‌های کتاب است که سبب می‌شود خواننده بیشتر احساس همدردی کند؛ انگار که خود خواننده روضه را روایت می‌کند.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

... تو بودی و صبح دیگری و یک مدینه انتظار!
به دلت افتاده بود که از خورشید خبری می‌یابی. دلتنگ‌تر از تو در مدینه، رسول‌الله بود و حسن و کوچه‌هایی که هنوز عطر چادر خاکی فاطمه در آن استشمام می‌شد! سخت دل‌تنگ شده بودی. انگار خبری غریب در راه بود. دلت پر کشیده بود برای نگاه حسین.
بی‌قرار بودی و چشم انتظار. با صدای هر کاروانی قیام می‌کردی و گوش می‌دادی تا شاید از محبوب خویش خبری بیابی.
اما نه....!
نه صدای گام‌های استوار عباس را حس می‌کردی و نه رایحه دل‌انگیز نفس‌های حسین را. دوباره منتظر می‌شدی و به دروازه‌های شهر چشم می‌دوختی.
صدای در خانه که می‌آمد، رنگ از رخسارت می‌پرید. تپش قلبت را همه اهل خانه‌ می‌شنیدند، فاخته‌های همیشه مهمانت با اضطراب تو مضطرب می‌شدند و چون خبری نبود و خبرداری نمی‌آمد، دوباره تو بودی و سکوت و آه بود و انتظار و التهاب.
همراه کاروان به حج نرفته بودی؛ اما صفا و مروه را بارها و بارها میان حرم پیامبر و قبر حسن تجربه کرده بودی! و در طواف محبت امام خویش همواره زمزمه‌هایی عاشقانه ‌سروده بودی. تنهایی‌های تو برای کوچه‌های مدینه تکرار تنهایی‌های فاطمه بود؛ اما....
تو بودی و صبح دیگری و یک مدینه انتظار!
انگار خبری غریب در راه بود. التهاب را می‌شد در چشم آسمان دید. مدینه مگر چندین‌بار این‌چنین غم‌بار و اندوهناک بوده است:
مگر محمد به آسمان پرکشیده یا بار دگر فاطمه شهید شده، یا مگر دوباره جگر حسن پاره‌پاره گشته است؟!
سینه‌ات در این اندوه انبوه سخت تنگ شده، نفس‌هایت به شماره افتاده و عرق سرد بر پیشانی‌ات نشسته است. آه از این لحظه! آه از این دم!
و آه از این خبری که در راه است!

این کتاب در 14 فصل با نام چهارده هلال بیانگر زوایایی از زندگی قمر بنی هاشم () است:
هلال اول : خبر شهادت
هلال دوم:  ولادت حضرت  عباس
هلال سوم: وصیت امیرالمومنین ()
هلال چهارم: جنگ صفین
هلال پنجم: قصه دستها
هلال ششم: روز هفتم محرم
هلال هفتم: امان نامه  
هلال هشتم: شب عاشورا
هلال نهم: وفاداری
هلال دهم: همراه با برادر در کارزار
هلال یازدهم: شریعه فرات
هلال دوازدهم: شهادت
هلال سیزدهم: امام و سقا
هلال چهاردهم: اسارت آل الله

ارسال دیدگاه

مطالب و کتب مرتبط

فهرست