جلوه های عزاداری در تعالیم اهل بیت (ع)

این کتاب به معرفی جايگاه اهل‌بيت (ع)‌ به عنوان مظاهر صفات خداوند پرداخته است و در ادامه از اهميت حضور آنان در هدايت مخلوقات، به اين مسأله می‌پردازد. نويسنده در ادامه كتاب تنها راه ممكن برای التيام ظلم‌های وارد شده بر اهل بيت (ع) را برقراری مراسم عزاداری و سوگواری به روش آنان عنوان می‌كند.

دسته بندی: موضوعات کتب / معارف اهل البیت علیهم السلام / کتب الکترونیک
برچسب: 
مشخصات کتاب
معرفی کتاب
ارسال دیدگاه
مشخصات کتاب
موضوع اصلی : امام حسین
زبان کتاب : فارسی
نام نویسنده : سید علیرضا شاهرودی
نام ناشر : دلیل ما
سال انتشار : 1390
نوبت چاپ : 2
شابک : 9789643975906
جلد کتاب : شومیز
قطع کتاب : وزیری
تعداد صفحات : 240 صفحه
وزن کتاب : 320 گرم
معرفی کتاب

انگیزه‌ی گردآوری، انتخاب و ترجمه‌ی روایات و متون دینی گنجانده شده در این کتاب، پرداختن به سه موضوع مهم و پاسخ گفتن به سه سوال اساسی و سرنوشت‌ساز است. پرسش‌هایی که همواره حرکت عظیم عزاداری شیعیان با آن مواجه بوده است و هیچ گاه نمی توان به سادگی و با اغماض از کنار آنها عبور کرد. بلکه پاسخی در خور و شایسته می‌طلبد. پاسخی که منشا کارآیی‌بهتر و پیشبرد کمّی و کیفی عزاداری شیعیان باشد. این سه پرسش عبارتند از:
چرا شیعیان بر مصائب اهل‌بیت پیامبر به ویژه سالار شهیدان حضرت اباعبداللّه‌ الحسین عزاداری می‌کنند و هدف آنان از این کار چیست؟
در تعالیم دینی چه نوع ثواب و پاداشی و به چه میزان، در مقابل جلوه‌های مختلف عزاداری بر مظلومیت عترت طاهره قرار داده شده است؟ و اساسا آیا هدف شیعیان از اقامه‌ی عزا در ماتم خاندان رسالت تنها کسب ثواب است؟
چگونه باید عزاداری کرد؟ شیعیان همواره در انجام عزاداری دارای سنت‌ها، آداب، نمادها، روش‌ها، رفتارها، و برنامه‌های خاصی بوده‌اند. اما هریک از این امور تا چه حد مورد تایید و خواست و تشویق از جانب رهبران معصوم شیعه می‌باشد و چه تعالیم و آموزش‌هایی از معصومین برای شیعیانشان در این زمینه وارد شده است؟
و اساسا چه رابطه ای میان قیام ثاراللّه‌، حضرت اباعبداللّه‌ الحسین در عاشورای سال ۶۱ هجری قمری با قیام فرزندش بقیه اللّه‌، مهدی موعود، حضرت حجة بن الحسن العسکری وجود دارد؟

نویسنده این کتاب پس از معرفی جایگاه اهل بیت ‌ به عنوان مظاهر صفات خداوند و اهمیت حضور آنان برای هدایت مخلوقات خداوند بدین مسئله می پردازد که تنها راه ممکن برای التیام ظلم های وارد شده بر آن بزرگواران خلقت تا زمان قیام منتقم عالم ،‌برقراری مراسم عزاداری و سوگواری به روش حضرات معصومین ‌ است و این عزاداری به معنای ایمان آوردن ،‌اعلام وفاداری ،‌ ظلم ستیزی ، نماد عشق به مظاهر خدا و بالاخره پیوستن به لشکر حق است.
فصل های مختلف کتاب ترکیبی از احادیث و ترجمه و به ندرت توضیحاتی در مورد آن هاست و روش تدوین مطالب با نام کتاب بسیار همراهی دارد.

سه بخش اصلی کتاب عبارتند از:‌ مراحل ثواب عزاداری،‌جلوه های عزاداری در تعالیم اهل بیت ، ‌قیام حجة ‌بن الحسن ‌ امتداد قیام عاشورا.
بخش دوم که مطالب اصلی را در بر دارد شامل نُه فصل است که عبارتند از: برپا داشتن مراسم عزاداری ،‌جلوه های غم و گریه ،‌جلوه های ذکر و مداحی ،‌ رفتارهای عزاداری ،‌جلوه هایی از آداب شیعة عزادار ،‌ پوشش عزادار در مجلس عزاداری ،‌جلوه هایی از صرف اموال در عزاداری ،‌ جلوه هایی از عزاداری در محرم ،‌ جلوه هایی از تداوم عزاداری که همه بر پایة‌ احادیث اهل بیت  نقل شده اند.

ارسال دیدگاه

مطالب و کتب مرتبط

فهرست