سیری در عتبات و اماکن مقدسه عراق

این کتاب ابتدا کلیاتی از محدوده جغرافیایی کشور عراق را مطرح کرده، سپس سایر شهرها را بررسی کرده و اطلاعاتی راجع به جغرافیا و تاریخ و رویدادهای مربوط به هریک از اماکن آن را به خواننده ارائه می‌دهد.

دسته بندی: موضوعات کتب / معارف اهل البیت علیهم السلام
برچسب: 
مشخصات کتاب
معرفی کتاب
ارسال دیدگاه
مشخصات کتاب
موضوع اصلی : امام حسین
موضوع فرعی : ادعیه
زبان کتاب : فارسی
نام نویسنده : محمدعلی بن عبدالصمد الفاضل
نام ناشر : دلیل ما
سال انتشار : 1393
نوبت چاپ : 1
شابک : 9789643979003
جلد کتاب : سلفون سخت
قطع کتاب : وزیری
تعداد صفحات : 512 صفحه
وزن کتاب : 895 گرم
معرفی کتاب

کتاب حاضر مجموعه ای نسبتا مفصل از موضوعات مرتبط با اماکن مقدسه عراق است. از آنجا که نویسنده بیش از 20 سال در عراق زندگی می کرده و همچنین در سفرهای مکرر به آنجا مراجعه نموده ، به بسیاری از نکات جزئی و تاریخی مربوط به آنجا اشاراتی بدیع دارد. کتاب با نگاهی گذرا به محدوده جغرافیایی عراق آغاز شده و سپس سایر شهرها را معرفی نموده و تاریخ و جغرافیای اماکن و اتفاقات مربوط به هر یک را به صورت جزء به جزء بررسی نموده است، از جمله: تاریخ حاکمان شهرها، تاریخ زندگی هر یک از امامان مدفون در شهرها، فضایل آن بزرگواران، معرفی اصحاب مدفون و مختصری از زندگی نامه آنها، تاریخ اتفاقات در مورد اماکن مقدسه مثل علل اختفای قبر امیرالمومنین یا علل تخریب بارگاه امام حسین، معجزات اتفاق افتاده در اماکن مختلف و... .

اهمّ موضوعات مطرح شده در کتاب به قرار زیر است: تاریخ زندگی امیرالمومنین و جنگ های آن حضرت، کیفیت دفن و قبر مقدس امیرالمومنین، تاریخ بنای حرم آن حضرت، اماکن دیگر در نجف؛ تاریخچه کوفه و مسجد کوفه و سایر بقاع متبرکه در آنجا؛ تاریخچه حوزه علمیه نجف؛ شهر حله و معجزات امیرالمومنین در آنجا، معرفی سایر مراقد مطهر در حله؛ جغرافیای کربلا و مسیر امام حسین، برخی فضایل امام حسین، اتفاقات کربلا تا شهادت حضرت، اماکن دیگر کربلا؛ کاظمین و زندگانی دو امام مدفون در آنجا؛ بغداد و تاریخ آن به همراه مساجد و معرفی قبور مدفونین در آن؛ قبر سلمان فارسی و شرح احوال مدائن و طاق کسری؛ سامرا و علت حضور معتصم عباسی در آنجا به همراه زندگانی امامان عسگریین؛ همچنین توضیحاتی ارزشمند درباره امام زمان و ولادت ایشان، مسکن آن حضرت، سرداب مقدس و... متن ساده و ادبیات روان از امتیازات ویژه کتاب به شمار می رود.

ارسال دیدگاه

مطالب و کتب مرتبط

فهرست