قصد و عدم وقوع

این کتاب مجموعه تحليل ها و نوشته ‏هايی است كه با رويكردی اجتماعی سياسی و در تبيين مسئوليت حوزه‏‌های علميه و حكومت اسلامی نگارش يافته است.

دسته بندی: موضوعات کتب / فرق و ادیان
برچسب: 
مشخصات کتاب
معرفی کتاب
ارسال دیدگاه
مشخصات کتاب
موضوع اصلی : استاد حکیمی
موضوع فرعی : جامعه شناسی
زبان کتاب : فارسی
نام نویسنده : محمد رضا حکیمی
نام ناشر : دلیل ما
سال انتشار : 1386
نوبت چاپ : 3
شابک : 9789643970031
جلد کتاب : شومیز
قطع کتاب : رقعی
تعداد صفحات : 304 صفحه
وزن کتاب : 350 گرم
معرفی کتاب

کتاب «قصد و عدم وقوع» مجموعه نامه های استاد محمدرضا حکیمی در سال های اولیه دهه ۷۰ است که وی بر سر ذوق آمده و برای نشریه معتبر آینه پژوهش قم، به ضرورت نکاتی را می نویسد که در نهایت به نگارش ۱۰ تا ۱۲ نامه با موضوعات فکری، مذهبی می انجامد.
در این نامه استاد حکیمی به بایدها و انتظارات در زمینه های مختلف حکومت اسلامی، وضعیت مطلوب حوزه های علمیه و جامعه اسلامی و... می پردازد و از برآورده نشدن آنها احساس نارضایتی می کند و از آن تحت عنوان «عدم وقوع ها» یاد می کند.

این کتاب مجموعه تحلیل ها و نوشته ‏هایی است که با رویکردی اجتماعی سیاسی و در تبیین مسئولیت حوزه‏‌های علمیه و حکومت اسلامی نگارش یافته است. نویسنده با یادآوری معارف و آموزه‏های دین و اهداف بعثت پیامبران بر عدالت اجتماعی تاکید می‏کند و آن را مشخص‏ترین آموزه اجتماعی شیعه می‏داند. عدالت پایه رشد انسانها و رسیدن به تکامل معنوی است. نویسنده از آسیبهای انقلاب اسلامی و مشکلات آن بحث می‏کند و با ارائه راهکارهایی به حوزه‏های علمیه بر مقابله با ارتجاع، جهالت، عدم مسئولیت، فسق و فجور که عموماً توسط سرمایه‏داران و متکاثران ایجاد می‏شود، تاکید می‏نماید.

ارسال دیدگاه

مطالب و کتب مرتبط

فهرست