رقیه (ع) بنت الحسین (ع)

این کتاب گفت‌وگوی مبسوطی با استاد علامه نجم‌الدین طبسی است که به تأملات و سوالاتی پیرامون حضرت رقیه و شهادت ایشان پرداخته است.

دسته بندی: موضوعات کتب / معارف اهل البیت علیهم السلام / کتب الکترونیک رایگان
برچسب: 
مشخصات کتاب
معرفی کتاب
ارسال دیدگاه
مشخصات کتاب
موضوع اصلی : محرم
موضوع فرعی : شبهه شناسی
زبان کتاب : فارسی
نام نویسنده : نجم الدین طبسی
نام ناشر : دلیل ما
سال انتشار : 1393
نوبت چاپ : 1
شابک : 9789643979164
جلد کتاب : شومیز
قطع کتاب : رقعی
تعداد صفحات : 128 صفحه
وزن کتاب : 160 گرم
معرفی کتاب

اخیرا در مجامع علمی و جلسات مذهبی، بحث‌‌هایی درباره حضرت رقیه مطرح شده و بعضی در مقام اثبات وجود دختری به نام رقیه برای امام حسین علیه ‌السلام برآمده‌‌اند و بعضی دیگر تلاش در انکار و رد آن حضرت داشته‌‌اند.

پرسش ها و تاملات در مورد حضرت رقیه و اتفاقات زندگی آن حضرت و همراهی با سیدالشهدا در کربلا و سپس شهادت در خرابه شام از جمله اختلافات بین صاحب نظران است.
البته این سنخ بحث‌‌ها و مناظرات در طول تاریخ در حوزه‌‌های علمیه و مجامع علمی بوده و هست و نباید با آن ستیزه و مخالفت کرد، زیرا اصولاً در سایه همین بحث و گفتگوهای علمی ـ طلبگی هست که نضج و پختگی حاصل و به اصطلاح می‌توان خود را ساخت و ارزیابی کرد.
کتاب حاضر نتیجه گفتگویی عالمانه با استاد نجم الدین طبسی، پیرامون پاسخ به تاملات و سوالات مطروحه حضرت رقیه سلام الله علیها است و ضمن بررسی ادله‌ای در مورد وجود حضرت رقیه به بررسی جریان شهادت این حضرت می‌پردازد.
این گفت وگو توسط یکی از شاگردان فاضل آیت الله طبسی صورت گرفته و به‌صورت یک کتاب درآمده است.

موضوعات مطرح شده عبارتند از: دلایل وجود حضرت رقیه، اشکالات به این دلایل و پاسخ به آنها، مویدات وجود آن حضرت، پرسش ها و پاسخ ها در مورد این مویدات، و جریان رحلت حضرت رقیه
بخش دیگری از کتاب طرح چند نکته در مورد علت طرح این گونه مسائل است و مولف معتقد است حتی اگر این شبهات صحیح هم باشد تنها باعث تضعیف شیعه و قوت دشمنان اهل بیت است.

پایان بخش کتاب چهار پیوست است که عبارتند از: نظر برخی از مراجع و علما درباره حضرت رقیه، برخی مصائب آن حضرت در کربلا و پس از آن، حرم مطهر در شام و تاریخچه مختصری از ساختن و بازسازی های آن، اشعاری در مرثیه حضرت رقیه . یادآور می شویم که تمام پاسخ ها به منابع معتبر شیعه و اهل سنت مستند شده و در برخی موارد متن عربی آنها نیز ذکر شده است.

ارسال دیدگاه

مطالب و کتب مرتبط

فهرست