گزارش لحظه به لحظه از حج پیامبر (ص)

در کتاب حاضر گزارشی به صورت لحظه به لحظه با تمام جزئیات سفر حج پیامبر صلی الله علیه و آله در قالب داستانی تقدیم می شود، تا بدانیم چه مراحلی برای آماده سازی مراسم عظیم حج صورت گرفت، و این سفر از مدینه تا مکه چگونه طی شد، و از آغاز احرام تا وقوف و قربانی و طواف و سعی و سایر اعمال حج چگونه عملی گردید و حاجیان چگونه از سفر حج بازگشتند.

5,200 تومان
دسته بندی: موضوعات کتب / معارف اهل البیت علیهم السلام
برچسب: 
مشخصات کتاب
معرفی کتاب
ارسال دیدگاه
مشخصات کتاب
موضوع اصلی : پیامبر
زبان کتاب : فارسی
نام نویسنده : محمدباقر انصاری
نام ناشر : دلیل ما
سال انتشار : 1395
نوبت چاپ : 3
شابک : 9789643976071
جلد کتاب : شومیز
قطع کتاب : رقعی
تعداد صفحات : 92 صفحه
وزن کتاب : 150 گرم
معرفی کتاب

با این که افراد زیادی به سفر حج می روند، اما شاید کسی ماجرای تنها سفر حج پیامبر را نداند. در ایامی که رسول خدا در مکه بودند، اگر حجّی انجام می دادند، به صورت فردی بود و پس از آمدن به مدینه نیز دیگر امکان رفتن به حج برایشان فراهم نشد، تا سال آخر زندگی شان که برای نخستین بار مناسک حج را به مسلمانان آموختند.
تاکنون اثری که داستان حج پیامبر را به تسلسل از آغاز سفر تا انتهای آن و با تمامی جزئیات عنوان کند نداشته‌ایم، و در این اثر کوشیده شده تا در حجم اندکی، این اطلاعات در اختیار پژوهشگران و مخاطبان قرار گیرد.

این کتاب گزارشى از سفر حج پیامبر در قالب روایت داستانى است که از مدینه تا مکه ادامه دارد و در آن تمام جزئیات مراسم عظیم حج رسول خدا از آغاز احرام تا بازگشت از سفر آمده است.
نویسنده داستان، این سفر معنوی و تاریخی را در تقسیم‌بندى ۶ مرحله‌ای ارائه داده است که عبارتند از: مقدمات سفر، ورود به مکه، آغاز مراسم حج، عید قربان، سه روز در منا، پایان مراسم و اعلان حرکت به سوى غدیر.
در این کتاب با گوشه‌اى از تاریخ صدر اسلام، مراسم و مناسک حج، جایگاه تفکر جاهلى در بین مسلمانان صدر اسلام، گوشه‌اى از تلاش‌هاى رسول خدا در هدایت امت، برخى از بدعت‌هاى پس از رحلت رسول خدا و... آشنا مى‌شویم.

سبک این کتاب بسیار ساده و روان است و در قالب ادبیات داستانی، خواننده را به خود جذب می‌کند. نویسنده در فصل ششم این کتاب به پایان مراسم حج اشاره کرده و می‌آورد: صبح روز چهاردهم ذی الحجه پیامبر اکرم پس از نماز صبح وارد ابطح شد و همان‌گونه که قبل از اعمال حج اعلام کرده بود، پس از بازگشت از منا نیز به خانه‌های مکه نرفت و در همان خیمه‌های ابطح ساکن شد تا روزی که از مکه خاج شد.

نگارنده همچنین با اشاره به پرسش سلمان از رسول خدا از علائم نزدیک شدن قیامت می‌‌آورد: پیامبر فرمود: آری، قسم به آن‌که جانم در دست اوست. ای سلمان آنگاه که زن با همسرش در تجارت شریک می‌شود و باران در فصل گرما می‌بارد. اشخاص محترم به شدت غضب می‌کنند و افراد کم درآمد مورد تحقیر قرار می‌گیرند. آنگاه زمان به هم نزدیک شدن بازارها است که یکی می‌گوید: «من چیزی نفروخته‌ام»، و دیگری می‌گوید: «من سودی نبردم!»؛ به گونه‌ای که هر کس را می‌بینی در حال مذمت خداست».

ارسال دیدگاه

مطالب و کتب مرتبط

فهرست