به سوی بهشت - فضیلت و آثار زیارت سیدالشهدا علیه السلام

در کتاب حاضر، فضیلت و آثار زیارت سیدالشهدا بیان شده است.

دسته بندی: موضوعات کتب / معارف اهل البیت علیهم السلام / کتب الکترونیک رایگان
برچسب: 
مشخصات کتاب
معرفی کتاب
ارسال دیدگاه
مشخصات کتاب
موضوع اصلی : امام حسین
زبان کتاب : فارسی
نام نویسنده : مهدی صدری
نام ناشر : دلیل ما
سال انتشار : 1398
نوبت چاپ : 1
شابک : 9786004421430
جلد کتاب : شومیز
قطع کتاب : رقعی
تعداد صفحات : 40 صفحه
وزن کتاب : 60 گرم
معرفی کتاب

در کتاب حاضر، فضیلت و آثار زیارت سیدالشهدا بیان شده است. ابتدا در خصوص ضرورت اهتمام به زیارت امام حسین ، نکوهش ترک زیارت و زیارت با ترس مباحثی ارائه شده است. سپس شرایط، آداب، تکرار و اوقات زیارت امام حسین بیان شده است. در ادامه اهمیت و ارزش زیارت و عظمت زائر امام حسین مطرح شده و عنایت خاص اهل بیت به زوار یادآور شده است. در نهایت در خصوص پاداش زائر در دنیا، سنجش زیارت با سایر عبادات و پاداش‌های اخروی و معنوی زیارت مطالبی ارائه شده است.

نوشتاری که تقدیم حضورتان می‌‌گردد، قطره‌‌ای از بیکران اقیانوس فضیلتِ زیارت کربلاست که پس از مطالعه و مراجعه مکرر به کتب مزار ـ مانند: کامل الزّیارات، بحارالانوار، وسائل الشّیعة، مستدرک الوسائل، جامع احادیث الشّیعة و موسوعة زیارات المعصومین علیهم‌السلام ـ و انتخاب روایات از آن منابع، تنظیم و ترجمه شده ولی به لحاظ اختصار غالبا به یک مصدر اکتفا نموده‌‌ایم. در این میان، بیش از همه از کتاب شریف کامل الزیارات تالیف ابوالقاسم جعفر بن محمد قولویه قدس‌‌سره استاد شیخ مفید رحمه‌‌الله که در قرن چهارم می‌‌زیسته، استفاده و عمده مطالب به آن آدرس داده شده است. وثاقت و جلالت ایشان مورد اتفاق علمای شیعه است و او خود در مقدمه کتاب می‌‌گوید: «من تنها روایاتی را که از افراد مورد اطمینان و ثقه باشد، نقل می‌‌کنم».

مطالب کتاب در سه بخش تقدیم می‌‌شود:
بخش اول: ضرورت اهتمام به زیارت امام حسین علیه‌‌السلام
بخش دوم: شرائط و آداب زیارت آن حضرت
بخش سوم: فضیلت و پاداش زیارت ایشان

نگارنده در بخش اول کتاب درباره ضرورت و اهتمام به زیارت امام حسین چنین روایت می‌کند:
امامان معصوم تاکید بسیار بر زیارت سیدالشهدا داشته، آن را «واجب»، «فریضه» و از «حقوق» آن گرامی شمرده و فرموده‌اند: زیارت امام حسین بر مردان و زنان واجب است؛ و هنگامی که درباره زیارت کربلا سوال شد، در پاسخ فرمودند: رعایت حق امام حسین بر هر مسلمانی واجب است.
رعایت آداب زیارت در قبولی آن بسیار اثر و  پاداش و استجابت دعا را در پی دارد، لذا جناب آقای صدری در بخش دوم کتاب به شرایط و آداب زیارت امام حسین پرداخته، در صفحه ۱۱ کتاب برخی از آداب زیارت امام حسین را چنین برمی‌شمارد:
سه روز پیش آر سفر روزه بگیرد و بهتر است که چهارشنبه، پنج‌شنبه و جمعه باشد، پیش از سفر عسل کند، از هنگام حرکت تا وقتی در کربلاست بوی خوش و روغن (کِرِم) و سرمه استفاده نکند، از خوردن غذا‌های لذیذ و گوشت پرهیز کند، با حالت حزن و اندوه و پریشانی گرسنه و تشنه باشید که امام حسین در چنین حالتی به شهادت رسید، غسل زیارت کنید در فرات و اگر نتوانستید وضو بگیرید، با پای برهنه باشید که در حرمی از حرم‌های خدا و پیامبر وارد شده‌اید، لبش به ذکر خدا مشغول باشد، بر پیامبر و حضرت درود بفرستد و بر قاتلین لعن کند.

نویسنده در بخش سوم و آخرین بخش از کتاب درباره پاداش زائر امام حسین در دنیا از روایات چنین نقل کرده است:
زائر امام حسین و هم چنین خانواده و دارایی اش در پناه خداوند و حفظ و امان او قرار دارند. زائر لحظه‌ای از رحمت حق‌تعالی فاصله نمی‌گیرد، امور مهم دنیوی او کفایت می‌شود، فرشتگان او را احاطه و با او همراهمی می‌نمایند از هنگام حرکت تا بازگشت از عمرش حساب نمی‌شود. فرشتگان هنگام ورودش به کربلا به استقبال او آمده، هنگام بازگشتش او را مشایعت، هنگام بیماری‌اش از او عیادت نموده و بر دعاهایش آمین می‌گویند.
زیارت باعث زیادتی و وسعت رزق و طولانی شدن عمر است بلکه باب روزی را به روی زائر می‌گشاید و بلا‌ها را از او برطرف و دور می‌کند.

در بخشی از این کتاب می خوانیم:

زائز امام حسین و هم چنین خانواده و دارایی اش در پناه خداوند و حفظ و امان او قرار دارند. زائر لحظه ای از رحمت حق تعالی فاصله نمی گیرد، امور مهم دنیوی او کفایت می شود. فرشتگان او را احاطه  و با او همراهی می نمایند از هنگام حرکت تا زمان برگشت از عمرش حساب نمی شود.

ارسال دیدگاه

مطالب و کتب مرتبط

فهرست