نماز کنار قبور (پاسخ به شبهات وهابیت)

سومین مجلد از مجموعه داستانی پاسخ به شبهات وهابیت که با ادبیات داستانی و درج استدلال های مستند از منابع معتبر اهل سنت، شبهه نماز خواندن کنار قبور را پاسخ گفته است.

3,200 تومان
دسته بندی: موضوعات کتب / فرق و ادیان
برچسب: 
مشخصات کتاب
معرفی کتاب
ارسال دیدگاه
مشخصات کتاب
موضوع اصلی : کلام و اعتقادات
موضوع فرعی : فرق و ادیان (وهابیت)
زبان کتاب : فارسی
نام نویسنده : علی تبریزیان
نام ناشر : دلیل ما
سال انتشار : 1393
نوبت چاپ : 1
شابک : 9789643978839
جلد کتاب : شومیز
قطع کتاب : رقعی
تعداد صفحات : 56 صفحه
وزن کتاب : 80 گرم
معرفی کتاب

کیفیت نماز و دعا از جمله امور بحث بر انگیز بین  فرقه های مختلف مسلمانان می باشد و از طرفی گاهی این عبادت به نحو خاص مثلا در مکان خاص بیشتر مورد هجمه قرار میگیرد. نویسنده در این کتاب درصدد آنست تا جواز ادای نماز نزد قبور اولیای الهی و همچنین توسل و دعا نمودن در آن مکان را اثبات نماید.

کتاب حاضر، یکی از کتاب‌های مجموعه داستانی پاسخ به شبهات وهابیت است. در این جلد تنها به یک شبهه پاسخ داده شده و آن خواندن نماز کنار قبور انبیا و اولیای الهی است.

این نوشتار شامل چهار عنوان اصلی به شرح ذیل میباشد:

فصل اول نماز و دعا در کنار قبور را در قرآن و سنت و سیره مسلمانان بررسی نموده است در فصل بعدی مسئله ی بنای مساجد در کنار قبور اولیائ الهی در دیدگاه فرق مختلف  اهل سنت  بررسی شده و بعد از آن با اشاره به ادله وهابیان در منع این عمل این ادله را با استعانت از قرآن وسنت به خوبی پاسخ گفته است. درفصل سوم با بررسی روایات جواز طواف قبور اولیای الهی را اثبات نموده است  نویسنده در فصل آخر به اقوال مختلف پیرامون حکم دست کشیدن به ضرائح به رد ادله قائلین به حرمت پرداخته است.


در داستان می‌خوانیم:
من و «مالک» در یک شرکت واردات سخت‌افزار کامپیوتری، همکار بودیم. من دانشجوی سال آخر کامپیوتر بودم و «مالک» که تقریباً یک سالی از من بزرگ‌تر بود، تازه از این رشته فارغ‌التحصیل شده بود. من دو ماه زودتر از «مالک» استخدام شده بودم. او جوان چهارشانه‌ای بود و از محاسن نسبتاً بلند و طرز لباس پوشیدنش معلوم بود که جوانی مذهبی است ...


نویسنده در مقدمه کتاب می گوید:
ارتقاء سطح دانش انسان را از تقلید کورکورانه باز می دارد. وی سه عامل را برای درست اندیشیدن، مفید می داند که عبارتند از: شناخت عواملی که در شگل گیری تفکر انسان نقش بسزائی دارند. خود شناسی؛ شناخت ابعاد نفس، می تواند انسان را از تاثیرات این ابعاد آگاه کند. مثلا شناخت جریانهای مخالف عقل و قلب، که انسان را از حقیقت دور می کنند، موجب می شود که او با ایستادگی در برار آنها به تفکری سلیم و صحیح دست پیدا کند. شناخت محیط اطراف، محیطی که تاثیر شگرفی در عقائد، ارزش ها، سنت ها، کیفیت احساسات و تفکر انسان دارد. بنابراین با شناخت این عوامل انسان می تواند آگاهانه و بدون تعصب با دلایل محکم حقیقت را درک کند. یکی از برداشت های نادرست در جهان معاصر برداشتی است که وهابیت و سلفی ها آن را دنبال می کنند و آن جایز نبودن نماز در کنار قبور انبیاء و اولیاء الهی می باشد. مولف در این کتاب به شیوه داستان کوشیده است پاسخی مناسب به این تفکر غلط بدهد. مولف موضوع نماز کنار قبور را از سفر زیارتی کربلا یک نفر شروع می کنه که دوستش سلفی است. دوست سلفی از این کار ناراحت میشه و می گوید این کار شرک است. بحث این دو نفر کنار یک طلبه بالا می گیرد اما آن طلبه با آرامش بحث را جلو می برد. و با استدلال به روایاتی از سنن ابن ماجه و معجم طبرانی و سنن بیهقی سنت فعلی پیامبرخدا را متذکر می شود. یکی از روایتها این است که پیامبر بعد از متوجه شدن فوت یکی از زنان مدینه کنار قبر او قرار گرفته و نماز می خواند. این شبهه که کنار قبر در مدت طولانی مقدمات شرک را فراهم می کند را با این مثال که اگر این حرف درست باشد باید بگوئیم طواف دور خانه خدا هم کم کم مسلمانها را از عبادت خدا دور کرده و به عبادت سنگهای خانه خدا وار می دارد. نکته دیگر اینکه قرنهاست مسلمانها کنار قبور حاجر و اسماعیل نماز می خواندند. نقل شده است که پیامبر گرامی اسلام در مسجد خیف که مدفن انبیاء الهی است نماز خوانده اند.


ارسال دیدگاه

مطالب و کتب مرتبط

فهرست