معمای یک ازدواج: واکاوی گزارش ازدواج عمر با ام کلثوم علیها السلام

نویسنده در این کتاب به واکاوی موضوع صحت یا عدم صحت ازدواج عمر با ام کلثوم، پرداخته و حقایق بسیاری را در این راستا روشن نموده، و ابعاد مختلفی را از دیدگاه ها و زاویه های متفاوت بررسی کرده است.

دسته بندی: موضوعات کتب / فرق و ادیان
برچسب: 
مشخصات کتاب
معرفی کتاب
ارسال دیدگاه
مشخصات کتاب
موضوع اصلی : کلام و اعتقادات
موضوع فرعی : فرق و ادیان (تشیع و تسنن)
زبان کتاب : فارسی
نام نویسنده : سید علی شهرستانی
نام مترجم : سید هادی حسینی
نام ناشر : دلیل ما
سال انتشار : 1395
نوبت چاپ : 1
شابک : 9789643979973
جلد کتاب : سلفون سخت
قطع کتاب : وزیری
تعداد صفحات : 496 صفحه
وزن کتاب : 865 گرم
معرفی کتاب

 مسئله ازدواج ام کلثوم و عمر بن خطاب ، در طول تاریخ، دستاویزی برای مخالفانِ مکتب اهل بیت قرار گرفته و آن را برای مشروع دانستن خلافت غاصبانه به کار می برند!! حتی امروزه نیز پژوهشگران اهل سنت به این ماجرا که توهمی بیش نیست دست می یازند و ادعا می کنند که عمر از دختر امیرالمومنین و حضرت زهرا (علیها السلام) خواستگاری و ازدواج کرد و .... !
آیت الله سید علی شهرستانی در کتاب «معمای یک ازدواج» به واکاوی این موضوع (صحت یا عدم صحت ازدواج عمر با ام کلثوم) پرداخته و حقایق بسیاری را در این راستا روشن نموده، و ابعاد مختلفی را از دیدگاه ها و زاویه های متفاوت بررسی کرده است. 

این کتاب در 5 بخش ارائه شده است:
1. بررسی اقوال هشت گانه درباره این ازدواج از جمله: عدم وقوع ازدواج، وقوع ازدواج با اکراه و اجبار، وقوع ازدواج با دخترخوانده امیرالمومنین ، وقوع ازدواج با کنیز زاده و ... 
2. ازدواج عمر با ام کلثوم از منظر متون و احادیث
3. واکاوی ازدواج عمر از نگرش تاریخی و اجتماعی
4. بحث فقهی
5. بحث اعتقادی

در طی مباحث کتاب و بازگشایی این پرونده، ماجراهایی از خلیفه دوم (به اذعان علما و راویان اهل سنت) ذکر می شود که آیت الله شهرستانی نیز با تذکر به علمای اهل سنت یادآور می شود که دامن زدن و اصرار بر اثبات این ازدواج، پیامدهای فاسدی دارد و نشانه کفر و بی دینی است که ناگزیر باید به آنها تن دهند!

ارسال دیدگاه

مطالب و کتب مرتبط

فهرست