خوانش ها و پایش های عاشورایی

محور اصلی بحث های این کتاب ، گفتگوهای عاشورائی است و کوشیده شده تا گفتگوهای تاریخی در تعامل با بحث های کلامی طرح و تبیین شود.

14,400 تومان
دسته بندی: موضوعات کتب / معارف اهل البیت علیهم السلام
برچسب: امام حسین, عاشورا
مشخصات کتاب
معرفی کتاب
ارسال دیدگاه
مشخصات کتاب
موضوع اصلی : امام حسین
زبان کتاب : فارسی
نام نویسنده : دکتر علیرضا هزار
نام ناشر : دلیل ما
سال انتشار : 1399
نوبت چاپ : 1
شابک : 9786004422208
جلد کتاب : شومیز
قطع کتاب : رقعی
تعداد صفحات : 140 صفحه
وزن کتاب : 170 گرم
معرفی کتاب

میراث معرفتی کربلا دارای ساخت های گوناگون و متشابک است. حوزه های دانشی آن میدان، آن چنان ژرف و نغزند که بی توجهی و بی نصیبی از آن، تنک مایگی معرفت و تهی اندیشگی برای آدمی به بار می نشاند.
می‌سزد که از منظومه‌ی معارف و معالم مربوط به کربلا، عاشورا و سید الشهدا با عنوان مدرسه یاد کنیم؛ مدرسه کربلا. استمرار هویت تاریخی شیعه امامیه نیز وامدار همین مدرسه است.
مطالعه و تدبر در سیره حسینی و اصحاب ایشان و نیز حوادث عاشورایی هم دارای ابعاد و آموزه های تاریخی است و هم واجد ساحت‌های کلامی و اعتقادی است.

این دو نیز با هم پیوند دو سویه و متقارن دارند. یعنی از تاریخ به کلام و از کلام به تاریخ می رسیم. یعنی از یک سوی، از وقایع و رخ دادهای کربلایی فهم های کلامی و عقیدتی بر می گیریم و از دیگر سوی با مبانی و اسالیب کلامی و عقیدتی به خوانش و پایش تاریخ عاشورایی می پردازیم.
این دو هر گاه با هم جمع شود و هر کدام سازواری و صلابت درستی داشته باشد ، ثمره های دقیق و صائبی خواهد داد. به دیگر سخن، دیدگاه و نظرگاه کلامی عقیدتی تاریخ پژوه کربلا در فهم او از حوادث عاشورایی و تحلیل و تعلیل آن نقشی اساسی دارد.
با اینکه حجم نگارش های تاریخی در باب عاشورا بسیار زیاد است و کتابشناسی کتاب های تاریخی در باب امام حسین گواه این تعداد و تعدد است ولی هنوز ادبیات و دستگاه معرفتی این نگارش‌ها تحدید و تدوین نشده است.

در اثر حاضر کوشیده شده گفتگوهای تاریخی در تعامل با بحث های کلامی طرح و تبیین شود. کوته نوشت حاضر بر آمده از شش گفتار است. شاید این گفتارها، در بادی امر، متفرق و فاصله دار به نظر برسند. ولی منظومه ای و متشابک دیدن تمام این پیکره ، این تصویر و تصور را تغییر می دهد. هر کدام از گفتارهای موجود در این نوشتار، در ضلعی از اضلاع باهم متصل هستند و مفصل وارگی دارند.
گفتنی است که حجمی از مباحث این کتاب، نوشتار شده‌ی گفتگوها و نشست هایی است در دهه نخست ماه محرم در اصفهان. این کلاس ها در مرکز جهانی حضرت ولی عصر در خدمت جمعی از بانوان و آقایان علاقه مند و توانمند در سال ۱۳۹۸ بر گذار شده است. آن مباحث پس از پیاده سازی، تغییرات اساسی یافت تا صورت مکتوب و مناسبی پیدا کند. علاوه بر آن جلسات، بحث‌های جدیدی نیز بر همان ساختار و ریختار اضافه شد.
محور اصلی بحث های کتاب ، گفتگوهای عاشورائی است. برخی از مباحثش، خوانش هستند و برخی پایش.
در برخی از قسمت ها به بازخوانی چند بحث مشهور مانند تحلیل حرکت سید الشهدا پرداخته شده است که جنسش تاریخی کلامی است.
در گفتاری دیگر، به برخی پایش ها در اوصاف حجت خدا و اندیشه های امامتی پرداخته شده که تحریفات اصلی عاشورایی نام گرفته است. این مباحث بیشتر صبغه کلامی دارد.
در مواردی دیگر به تیپولوژی و گونه شناسی شخصیت اصحاب عصر امام حسین پرداخته شده. این بحث در دو گفتار تنظیم شده است. یکی کسانی که در مسیر حرکت امام از مدینه تا کربلا با امام دیدار کردند و دیگری کسانی که برای امام نامه نوشتند و ایشان را به کوفه دعوت کردند. این بحث ها بیشتر حال و هوای تاریخی و جامعه شناختی دارد.
در چند مورد هم به دوباره خوانی چند گزارش تاریخی درباره امام حسین و ماجرای کربلا پرداخته شده و در اعتبار سنجی آن نکاتی بیان
شده است.

ارسال دیدگاه

مطالب و کتب مرتبط

فهرست