امام رضا (ع) به روایت اهل سنت

این کتاب می کوشد با ایجاد همدلی و زمینه سازی تقریب منطقی میان دو مذهب شیعه و سنی با محوریت امام رضا و پیشگیری از حرکت های کینه توزانه وهابیت گام بردارد.

28,000 تومان
دسته بندی: موضوعات کتب / معارف اهل البیت علیهم السلام
برچسب: 
مشخصات کتاب
معرفی کتاب
ارسال دیدگاه
مشخصات کتاب
موضوع اصلی : امام رضا
موضوع فرعی : تاریخ
زبان کتاب : فارسی
نام نویسنده : محمد محسن طبسی
نام ناشر : دلیل ما
سال انتشار : 1398
نوبت چاپ : 4
شابک : 9789643975586
جلد کتاب : سلفون سخت
قطع کتاب : وزیری
تعداد صفحات : 372 صفحه
وزن کتاب : 650 گرم
معرفی کتاب

شخصیت درخشان و دانش بی مانند امام رضا ‌،‌ حقیقتی است که ارباب فرق و دانشمندان اسلامی را به ستایش و مدح آن حضرت سوق داده است.
در این میان نوع نگاه عالمان اهل سنت ،‌قابل توجه و درنگ است. کتاب حاضر پژوهشی است که تلاش می کند ابعاد مختلف حیات نورانی «امام ذصا به روایت اهل سنت» را در هفت دفتر «ولایت عهدی»، «کرامت»، و «زیارت» با رویکردی توصیفی - تحلیلی ترسیم نماید.

این اثر که با استفاده از 200 کتاب از منابع اهل سامان یافته است را می توان گام جدیدی در عرصة شناخت جامع زندگی هشتمین وصی پیامبر اکرم دانست. در منابع شیعه کتاب های فراوانی در مورد زندگی اجتماعی ،‌ علمی ،‌ تاریخی ،‌ و معرفتی امام رضا ‌ نگاشته شده است اما اهمیت این کتاب بدین است که این مطالب از منابع اهل سنت استخراج شده است.

این نویسنده تلاش کرده شناختی جامع و واقع بینانه از نوع نگاه و اندیشه های اهل سنت درباره ابعاد گوناگون شخصیتی امام را با هدف ایجاد همدلی و زمینه سازی تقریب منطقی میان دو مذهب شیعه و سنی با محوریت وجود مقدس فرزند رسول خدا و پیشگیری از حرکت های کینه توزانه گروهک تفرقه انگیز وهابیت برای ایجاد فتنه بین پیروان این دو مذهب ارائه دهد.


دفتر نخست این اثر با عنوان «زندگانی» نسب و دودمان، کنیه و القاب، پدر و مادر بزرگوار امام رضا ، تاریخ و محل ولادت، شهادت امام و دیدگاه اهل سنت درباره شهادت امام رضا و فرزندان آن حضرت را معرفی و تشریح می کند. همچنین دفتر دوم تحت عنوان «شخصیت» شامل سخنان معاصران امام رضا، و بزرگان و علمای اهل سنت از قرن دوم هجری تا قرن حاضر در خصوص ابعاد شخصیتی ایشان می شود.


«روایت» عنوان فصل سوم این کتاب است که جریان تاریخی ورود امام رضا به نیشابور و استقبال بی نظیر مردم و علمای اهل سنت از ایشان، مدارک حدیث سلسلة الذهب و دیدگاه اهل سنت در مورد این حدیث و سایر احادیث سلسلة الذهب از امام رضا را واکاوی کرده و دفتر چهارم با نام «امامت» کاربرد واژه امام در کلمات اهل سنت از قرن هفتم تا امروز و نصوص دال بر امامت امام رضا در کتب آنها را بررسی می کند.


دفتر پنجم نیز با عنوان «ولایت عهدی» جریان ولایتعهدی تحمیلی بر امام رضا از جانب مامون و پاسخ به یک سلسله از پرسش های اساسی درباره ولایتعهدی امام را بیان می کند و از جمله پرسش¬های ذکر شده این است که آیا پیشنهاد ولایتعهدی از جانب مامون بوده است یا فضل بن سهل؟ اگر از جانب مامون بوده آیا مامون در این پیشنهاد صادق بوده و یا اغراض دیگری را دنبال می کرده؟ موضع امام رضا در برابر این پیشنهاد چه بود؟


همچنین، «کرامت» نام دفتر ششم این نوشتار است که محتوای آن بررسی دیدگاه های علمای اهل سنت در خصوص کرامات و مناقب امام ، کرامت ها و معجزات ایشان پیش از ولادت تا شهادت است؛ دفتر پایانی هم با عنوان «زیارت» شامل فضیلت زیارت قبر علی ابن موسی و تاکید بر آن از زبان پیامبر ، امام کاظم ، امام رضا ، امام جواد و امام هادی و «مشهد الرضا» و تاریخچه ساخت بارگاه بر قبر آن حضرت و توسلات بزرگان اهل سنت به این بقعه مبارکه از قرن سوم تا کنون، می شود.

این کتاب تا کنون به ۹ زبان زنده دنیا همچون عربی، ترکی، تاجیک، انگلیسی، فرانسوی، مالایی و اردو  توسط بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی ترجمه شده است.

این کتاب همچنین، در کشورهای عربی و نیز پاکستان مورد استقبال چشمگیر خوانندگان قرار گرفته است.

ارسال دیدگاه

مطالب و کتب مرتبط

فهرست