اسرار مباهله

این کتاب در ۸ فصل به بررسی جزئیات واقعه مباهله و تاریخ ۱۴۰۰ ساله این مهم تاریخی – که بیش از یک ماه طول کشیده – پرداخته است.

دسته بندی: موضوعات کتب / معارف اهل البیت علیهم السلام / کتب الکترونیک
برچسب: 
مشخصات کتاب
معرفی کتاب
ارسال دیدگاه
مشخصات کتاب
موضوع اصلی : پیامبر
زبان کتاب : فارسی
نام نویسنده : محمد رضا انصاری
نام ناشر : دلیل ما
سال انتشار : 1398
نوبت چاپ : 5
شابک : 9789647990431
جلد کتاب : شومیز
قطع کتاب : وزیری
تعداد صفحات : 318 صفحه
وزن کتاب : 450 گرم
معرفی کتاب

«مباهله» اثبات خدای یگانه در برابر مسیحیان بود که خدای سه گانه را قائلند. همچنین اثبات نبوت پیامبر با تایید الهی و ولایت امیرالمومنین با معرفی آن حضرت به عنوان نفس رسول بود.
همه جوانب اعتقادساز این ماجرا در آیه ای انعکاس یافت و بُعد قرآنی خاصی به آن افزود. گزارش دقیق از ماجرای مباهله و پیامدهای آن، داستان مفصلی است که ابعاد مختلفی از تاریخ اعتقادی ما را تشکیل می دهد؛ و نتایج مهمی از توحید و توبت و امامت را به ما می آموزد.
ابعاد مختلف ماجرای مباهله، از پرونده های مهم تاریخی اعتقادی شیعه است که تا کنون به گونه ای که بایسته آن است باز نشده، و جا دارد زوایای مختلفش مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد تا نتیجه گیری های همه جانبه از آن به دست آید.
کتاب «اسرار مباهله» در همین راستا با جستجویی فراگیر در منابع تاریخی و حدیثی اسلام، و سپس جمع بندی اطلاعات به دست آمده، و تنظیم علمی آن، برای اولین بار صورت کاملی از ماجرای مباهله و نیز کلیه جوانب مربوط به آن ارائه شده است.
این کتاب در ۸ فصل به بررسی جزئیات واقعه مباهله و تاریخ ۱۴۰۰ ساله این مهم تاریخی – که  بیش از یک ماه طول کشیده – پرداخته است. فصل اول به آشنایی با کلیات مباهله اختصاص یافته و دورنمایی از داستان کامل آن، جغرافیای تاریخی منطقه نجران و معرفی شخصیت های ماجرای مباهله ذکر شده است.
دومین فصل داستان مفصل مباهله را در ۱۲ بخش فرعی (۱۳۵ صفحه وزیری) به تصویر کشیده و تمام ریزوقایع این اتفاق را تبیین کرده است.
خلفای غاصب و مقابله های ناکام آنان با ماجرای مباهله و زوایای مختلف آن در سومین فصل مطرح شده است. فصل چهارم بیانگر  اتمام حجت اهل_بیت و اصحاب به وسیله مباهله است که پرونده عظیمی در طول تاریخ دارد.
فصل پنجم داستان هایی در حاشیه مباهله و نجران ذکر کرده است از جمله: خبر راهبان نجران از ولادت پیامبر ، نام امام حسین ( ) در نجران، سوالات اعتقادی اسقف نجران از امیرالمومنین .
مراسم روز مباهله و ادعیه و آداب آن در فصل ششم گفته شده که یکی از اعمال آن حضور در مسجد مباهله (مسجد الاجابه) در مدینه است. هفتمین فصل به کتابشناسی مباهله اختصاص یافته و کتاب هایی که مستقلا به ماجرای مباهله پرداخته اند را ذکر کرده است.
فصل پایانی کتاب اسرار مباهله بیانگر اسناد و و منابع مباهله ارتباط دارد و ۱۱۳ منبع شیعی و ۱۱۵ منبع اهل سنت را تبیین کرده است.

ارسال دیدگاه

مطالب و کتب مرتبط

فهرست